30 Ocak 2007 Salı

Su tüketimimizi azaltmak için neler yapabiliriz?


* Musluklarınızı, sifonlarınız, daima bakımlı tutun. Bozuk olanları hemen onarın. Çünkü saniyede bir damla akan su, yılda 3 metreküplük yani 3 tonluk bir tüketime tekabül eder.

* Çamaşır ve bulaşık makineleri bir defada ortalama 40 litre su tüketmektedir. Makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayın ve kısa programları tercih edin.

* Banyo yerine duşu tercih edin. Bir duşta ortalama 50 litre su, bir banyoda 150 litre su tüketilir.

* Tek bir kişi yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre % 60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır. Rezervuarların boyutunu küçültün. 12-20 litrelik yerine 6-7 litrelik ve kademeli rezervuarları tercih edin.

* Sifon çekildiğinde suyu renklendirsin ve temizlesin diye tuvalete asılan maddeleri kullanmayın. Bunlar kanalizasyona karışarak kirliliğe sebep olur.

* Traş olurken, ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, bulaşıkları sabunlarken açık bırakılan musluk, dakikada yaklaşık 15-20 litre suyun boşa akmasına sebep olur. Bu işleri yaparken musluğu ihtiyacınız olduğu kadar açın.

* İçme suyu dışındaki suları birkaç kez kullanmaya çalışın. Sebze ve meyve yıkadığınız suyla çiçekleri ve bahçeleri sulayabilir, temizlik yapabilirsiniz.

* Evde kullanılan temizlik malzemeleri, atık sularla birlikte nehirlere karışır. İçinde fosfat bulunmayan ve suda ayrışabilen temizlik ürünlerini kullanın. Temizlikte sıvı sabun, toz sabun gibi doğal esaslı olanları tercih edin. (Hem doğaya zarar vermez hem de daha az suyla durulanabilir.) Diğer kimyasal deterjanların (petrol türevi temizleyiciler) doğal ortam için sakıncılarının yanı sıra bol suyla durulanmaları gerekir.

* Otomobilinizi ve balkonlarınızı hortumla yıkamak yerine silerek veya kova ve sünger kullanarak temizleyin. Hortumla yıkama, yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir.

* Su basmasını engellemek için evden çıkarken ana vanayı kapatmayı unutmayın.

* Çamaşır suyu, atık maddelerin ayrılıp çözülmesini sağlayan yararlı bakterileri öldürür. Çamaşır suyunu olabildiğince az kullanın.

* Kapı önü, balkon, teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge kullanın.

* Bahçenizi sulamak için, buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edin.

* Suyu kireç ve bakterilerden arındıran filtreler kullanın.

© 2000 — 2006 WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı. Tüm hakları saklıdır.

16.01.07 tarihi itibari ile WWF-Türkiye'nin su kampanyası başlamıştır. Aşağıdaki linke tıklayarak suyumuzu nasıl tüketiyoruz animasyonunu izleyebilirsiniz.

http://www.wwf.org.tr/fileadmin/media/wwfsu.html

1 yorum:

Burcu dedi ki...

Doganin canlı bir varlık oldugunu..ve onunda bizim gibi yaşam hakkı olduğunu bilmeyen dünyeviler olarak sanırım anlamıyoruz..Anlamadığımız doğanın artık bize küstüğü belki de..onu kirlettikçe-doğru beslemedikçe ve düzgün kullanmadıkça, ona saygı göstermedikçe ve sadece bizim yaşamamız için varolduğu gibi bencilce bir kanıya kapılarak.... "allahın suyunu" bitirdik..ozonu deldik..Ağaçları yok ettik... Zehirli gazlarla havayı kirlettik...